מידע מורחב

 • תאריך
 • שעה 09:54
 • ע"י
 • צפיות 2060
 • תגובות 0
 • דירוג 5 /5
 

PHP Assist - סביבת עריכת קוד והרצה בענן

Dec26
היום אני רוצה לספר לכם בפרטים על פרוייקט אישי שבניתי בזמן האחרון. הפרוייקט נקרא PHP Assist והוא בעצם אתר אינטרנט המספק סביבה לעריכת קוד PHP ואפשרות להרצת הקוד בענן. מה שייחודי בסביבה זו היא האפשרות להריץ קוד שמורכב מפרוייקט שלם הכולל תיקיות שונות, קבצים עם תלויות ביניהם ממש כמו פרוייקט לכל דבר. בנוסף ישנה תמיכה בפרימוורקים מוכרים כגון Zend Framework 2, Yii ועוד ללא צורך בהתקנת סביבתם עבודה, קינפוגים וכו' - אלא בלחיצה בודדת.


תוכלו לצפות בסרטון הסברכעת ארצה להתחיל בהקדמה קצרה:

נכנסתם לאתר (נניח i-Dev) וראיתם מדריך עם דוגמא לקוד PHP. הקוד יכול להיות מאוד פשוט בצורה שפשוט תעתיקו אותו, תשימו בדף חדש והנה הוא עובד, או שהוא יכול להיות חלק קטן מפרוייקט גדול שאז תצטרכו להכין פרוייקט כזה ולדחוף את הקוד החדש במקום הנכון בתקווה שהכל יעבוד. נתבונן בפיסת הקוד הבאה:
$nums = array(1, 2, 3, 4, 5);

foreach ($nums as $num) {
  echo $num . '<br/>';
}

echo 'The max number is: ' . max($nums) . '<br/>';
echo 'The min number is: ' . min($nums);


כמו שניתן לראות הקוד קריא וברור, אך אם תרצו לראות מה הוא עושה ולשחק איתו תצטרכו להעתיק אותו אליכם (בהנחה שיש לכם סביבת PHP על המחשב הלוקלי). כעת במקום אותה פיסת קוד פשוטה עורך המאמר שותל שורה בודדת באתרו שאותה הוא מקבל מ- PHP Assist
<iframe src="http://phpassist.com/embedded/98" allowfullscreen="allowfullscreen" width="100%" height="230px" frameborder="0"></iframe>


בכדי לקבל וידג'ט בתוך אתרו עם הקוד הנ"ל, אפשרות לראות הרצה בזמן אמת של הקוד על שרת אמיתי (אם זו מערכת מורכבת אז גם לפתוח דף שלם של המערכת) והדבר האחרון החשוב ביותר היא האופציה לכל גולש ללא צורך בהרשמה לערוך את הקוד הנ"ל בעותק חדש ולהתנסות בו. כאשר משתמש פותח את הקוד לעריכה הוא יכול לראות את כל התלויות בין הקבצים, איך הקוד משתלב במערכת וכמובן לשנות, לשמור ולראות איך הוא רץ לאחר השינויים. באותה צורה אותו משתמש יכול לשתף את הקוד שערך עם אחרים.
הנה דוגמא לוידג'ט המדובר:


אוקי... מקווה שבהדגמה קצרה זו הבנתם את היתרון הגדול שיש למערכת.

כעת נעבור לסקירה מהירה של התכונות שתוכלו למצוא בסביבה.

דף הבית

נתחיל בעמוד הראשי בו תוכלו לבחור את סוג הפרוייקט שלכם:
 • פרוייקט PHP נקי
 • פרוייקט בסיסי ב- Zend Framework
 • פרוייקט בסיסי ב- Yii
 • פרוייקט בסיסי ב- Code Igniter


עץ הפרוייקט

לאחר הבחירה תפתח לכם סביבת העריכה. מצד שמאל תוכלו לראות את עץ הפרוייקט הכולל את כל הקבצים והתיקיות בפרוייקט הנבחר.


תוכלו לעבור בין הקבצים השונים, לפתוח אותם ולערוך אותם. כמו כן בלחיצה ימנית על העכבר ניתן להוסיף תיקיות חדשות וקבצים, לשנות שם ולמחוק.


עורך הקוד

עורך הקוד מאפשר לערוך את הקבצים הפתוחים. כל קובץ שתלחצו עליו ייפתח בטאב חדש (בתוך הסביבה כמובן), כאשר ניתן לעבור בין הטאבים השונים. טאב אשר שמו מסומן בכוכבית מסמן קובץ שנעשו בו שינויים אך לא נשמר.
עורך הקוד מאפשר לערוך קוד PHP בצורה נוחה מאוד, כאשר עימוד אוטומטי יעזור לכם לשמור על המסמך יפה וברור וצביעת הקוד לפי סוגו תאפשר להבחין בין משתנים, מחרוזות, תיעוד וכו'.


טיפ: לחיצה על CTRL+D תמחק לכם את השורה שעליה אתם עומדים.


השלמת קוד

העורך כולל בתוכו השלמת קוד אוטומטי. כאשר תתחילו לכתוב שם של פונקציה, מחלקה או משתנה תקבלו חלון הצעות להשלמה מהירה של הקוד. עדיין לא קיימת תמיכה מלאה בפיצ'ר הזה, אך זה מגיע.

שגיאות תחביר

פיצ'ר נוסף בעורך הוא האפשרות לראות שגיאות תחביר על השורה הבעייתית ע"י אייקון של סימן קריאה משמאל למספר השורה. אם תעמדו מעל האייקון עם סמן העכבר תוכלו לראות את הסיבה לשגיאה.
כפתורי ניווט

בחלקו העליון של המסך תוכלו למצוא מגוון כפתורים:


 1. Save מאפשר לשמור את הקובץ הפתוח
 2. Run מאפשר להריץ את הפרוייקט בחלון חדש
 3. Clone משכפל עותק שלם של הפרוייקט
 4. Download מאפשר להוריד את כל הפרוייקט
 5. New Project פתיחת פרוייקט חדש
 6. Share מאפשר לשתף את קוד. כאשר תלחצו על הכפתור תקבלו 3 שדות טקסט: ראשון לעריכת הפרוייקט (בעותק חדש כמובן), שני לעמוד המריץ את הפרוייקט ושלישי לשיתוף קוד embedded באתרכם.
 7. Edit/Preview/Split מאפשר לעבור בין מצבי התצוגה: עריכה, הרצה או שניהם במסך מפוצל

טיפ: אם תבחרו חלק מהקוד ותלחצו על Share תקבלו בקוד ב- embedded רק את הקוד הנבחר.
עדכון: נוספה אפשרות לבטל את הרצת הקוד ולהציג רק את הקוד עצמו במידה ואתם רוצים להביא דוגמת קוד בלבד.

ניהול גירסאות

בתפריט השמאלי תחת התפריט Revision History תוכלו למצוא את רשימת הגירסאות עבור הפרוייקט הנוכחי. כל שינוי שתעשו בפרוייקט יישמר בתור גירסה חדשה ובלחיצה אחת תוכלו לחזור אחורה או קדימה לכל גירסה שנשמרה.


שינוי גירסת PHP

תוכלו לשנות את סביבת ההרצה של הפרוייקט מ- PHP 5.3 ל- PHP 5.4 ע"י שינוי הגירסה בתפריט השמאלי תחת Enviroment. רק תבחרו את הגירסה ובהרצה הבאה הפרוייקט ירוץ בסביבה הנבחרת.
בתוך Enviroment תוכלו לשנות את האפשרות Sub Path המאפשר להריץ את הפרוייקט בתוך תת מיקום יחסי לעמוד הראשי / (סלאש)


התקנה על הענן שלכם

ראיתם פרוייקט שאהבתם ? רוצים להתקין את הפרוייקט על הענן שלכם. כל שתצטרכו הוא ליצור חשבון PHPCloud.com חדש בחינם כמובן, ליצור Container ולהיכנס לזנד סרבר וליצור מפתח Web Api. את פרטי המפתח תרשמו בתפריט השמאלי תחת Installation ובהרצה הבאה הפרוייקט אצלכם!
בעזרת אותו המפתח תוכלו להתקין את כל הפרוייקטים שקיימים ב- PHP Assist.

הפרוייקט רק בתחילתו, יש עוד המון פיצ'רים חדשים ומגניבים שיבואו בקרוב... תהנו!
עדיין לא נרשמת לאתר ? לחץ כאן להרשמה מהירה
נא המתן...
דירוג


עליך להתחבר כדי להגיב. לחץ כאן להתחברות.