מידע מורחב

 • תאריך
 • שעה 00:26
 • ע"י
 • צפיות 5211
 • תגובות 0
 • דירוג 5 /5
 

++C למתחילים - חלק שני: שלום עולם

May06
בפרק זה נלמד את המבנה והפונקציות הבסיסיות לעבודה שוטפת.
נתחיל בדוגמא לתוכנית בסיסית:

#include <iostream>
int main()
{
  return 0;
}


דוגמא זו היא בעצם הבסיס לכל התוכניות שתעשו, תוכנית זו לא עושה כלום. לאחר הבנת המבנה נוסיף פקודות נוספות...

כדי להבין את מבנה התוכנית, נפרקה לחלקים:

include# – בפעולה זו אנו אומרים ל- preprocessor שיפנה למהדר בבקשה לצרף לקוד שלנו במקום שבו נכתבה הפקודה את הקוד של הקריאה לפונקציות הנמצאות בספרייה הנקראת (iostream (input/output stream ובכך נוכל להשתמש בפונקציות הנמצאות בספרייה זו, כמו פונקציות הדפסה למסך cout א קריאה מהמשתמש cin וכו'.

הערה: כשאנו מוסיפים קובץ שנמצא בספרייה הסטנדרטית (רוב הפונקציות שאנו נשתמש בהן) עלינו להוסיף ע"י המבנה < >, אך כשאנו מוסיפים קובץ מהספרייה הנוכחית שבה אנו נמצאים אנו מוסיפים ע"י המבנה " ".

()Int main – הצהרה על פונקציה שנקראת main ולא מקבלת פרמטרים, ומחזירה פרמטר מסוג int, בשלב זה לא נרחיב על פונקציות, רק נציין כי בכל תוכנית צריך להימצא ה- main.

} ו- { - סוגריים מסולסלים תוחמים מבנה מסוים או פונקציה, במקרה שלנו כל מה שבא בתוך הסוגריים "שייך" לפונקציה main.

Return – מחזירה את הערך שהיא מקבלת לאחריה לפונקציה שהוכרזה כפונקציה המחזירה ערך מאותו סוג. הערך 0 בפונקציה main מורה למערכת כי התוכנית הסתיימה בהצלחה ללא תקלות.

";" נקודה פסיק – תבוא אחרי כל פקודה. (נשים לב כי הצהרה על פונקציה היא לא פקודה).

* בשפת C יש הבדל בין אותיות גדולות לקטנות, לכן יש להקפיד על כיתוב נכון. פונקציות בדר"כ באות באותיות קטנות בלבד.

כעת נוסיף את הפונקציה cout המדפיסה נתון המועבר אליה מצד ימין על גבי המסך:

#include <iostream>
using std::cout; 
int main()
{
  cout << "Hello World!";
  return 0; //end the program
}


פלט התוכנית: Hello World!

using std::cout - פקודה זו אומרת למהדר להביא מספריית השרות הסטנדרטית (standart library (iostream רק את הקריאה לפונקציה cout בלבד. בכל הוספה של פונקצית שרות אנו צריכים להכריז עליה כמו בפקודה האחרונה, אך ניתן לבטל אפשרות הכרזה על כל פונקציה ע"י הפקודה using namespace std אשר מכריזה בעצם על הפונקציות הנמצאות בספריית השרות (גם פונקציות שאין בהן שימוש) ולכן מגדילה את הקובץ פי כמה, ומומלץ לא להשתמש בה, אך מנוכח הניסיון מתכנתים הם עצלנים ומרבים להשתמש בפקודה זו. במאמרים הבאים לא נכליל את שורת ההכרזות, אלא נתחיל בקוד עצמו

נשאר לציין כי אפשר לא להצהיר על פונקצית ספרייה וכן להשתמש בה ע"י כתיבת קיצור השם של הספרייה שנקרא באנגלית namespace לפני הפונקציה עם 2 נקודותיים באופן הבא: ;"std::cout << "blabla.

cout – פקודת הדפסה למסך. אנו מוסיפים >> כדי להגיד בעצם כי אנו "מעבירים" את הטקסט מצד ימין התחום ע"י מרכאות לתוך פונקצית ההדפסה למסך.

// - תיעוד או בשפה פשוטה הערה. כל דבר מימין ל- // יעבור סינון לפני הקימפול ולא יכנס לקובץ ההרצה, מתכנתים מרבים להשתמש בהערות לעצמם ולמתכנתים הנוספים שיסתכלו על התוכנית ביום מן הימים כדי לעזור להבין מה קורה בתוכנית. בתוכניות הראשוניות קל מאוד להבין מה התוכנית עושה, ולמרות שאין צורך בתיעוד עליכם להקפיד לעשות כך מכיוון שזהו רק דבר חיובי שביום שבו תכתבו תוכניות ארוכות וגדולות רק יעזור לכם.

כעת נעבור לתוכנית מעט יותר מסובכת.
הוספת משתנים נעשית באופן הבא:
int x;


במדריך הבא נלמד על סוגי המשתנים ושימושם ביתר פירוט, כעת נבחין רק ש- ;int x מצהיר על משתנה ששמו x והוא מסוג מספר שלם. על משתנה זה ניתן לעשות פעולות מתמטיות ולאחסן בו מספרים.

:כעת נסתכל על התוכנית הבאה
#include <iostream>
using std::cout; 
using std::cin;
using std::endl; 
int main()
{
  int x; //declaration of new variable
  cout << "Please enter a number: "; 
  cin >> x;
  cout << x << endl;
  x = x + 10;
  cout << x << endl;
  return 0; //end the program
}Cin – פעולת הכנסת נתון לתוך משתנה. בדומה ל- cout המדפיסה ואליה אנו שולחים את הערך המודפס, כשאנחנו קוראים נתון אנו "שולחים" אותו לתוך משתנה ולכן נקבל << הפוכים מפונקצית ההדפסה.

כאשר אנו רוצים להדפיס מספר דברים, אנחנו יכולים להשתמש בפקודת הדפסה אחת המקבלת נתון נתון, עפ"י הסדר בו הם כתובים בפקודה וכל נתון מופרד ע"י >> חדש.

באותו האופן נקרא מספר נתונים למשתנים ע"י << בפונקציה cin.

endl – מציין כי פה אנו רוצים לשים סוף שורה ולרדת לשורה חדשה (end line). ניתן לרדת שורה גם ע"י הדפסת צמד התווים הבא בתוך מרכאות "n\", ניתן לשרשר אותם בתוך טקסט קיים כך
"Hello world\n"


בפקודה הראשונה אנו מכריזים על משתנה חדש מסוג מספר שלום שיקרא x. לאחר מכן אנו מדפיסים על המסך הודעה שאומרת למשתמש להכניס מספר ומחכה לתשובה.

כעת נניח כי בפקודה ה- cin הראשונה אנו מכניסים את הערך 5, לכן הפלט של שורה הבאה הוא: 5 (וירידה לשורה חדשה).

בפקודה הבאה אנו מוסיפים ל- 5 את הערך 10 ומדפיסים את ערכו החדש, ובכך נקבל על המסך את הפלט: 15 (וירידה לשורה חדשה).

יכול להיות שהפרק עבר לכם יחסית לאט ומשעמם, אך זה רק בהתחלה מכיוון שחשוב להבין את הבסיס טוב ואח"כ אפשר לרוץ בחומר.

במדריך הבא נלמד על משתנים.
עדיין לא נרשמת לאתר ? לחץ כאן להרשמה מהירה
נא המתן...
דירוג


עליך להתחבר כדי להגיב. לחץ כאן להתחברות.